8 błędów kredytobiorców – cz. 1

Najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Z założenia takie proste, jednak w praktyce może stwarzać trudności, ponieważ większość z nas ma tendencje do tego, żeby spróbować działać samemu, zgodnie z intuicją, bo „mi się uda”, tudzież po prostu brakuje nam świadomości, że niektórych wpadek moglibyśmy zwyczajnie uniknąć. Spieszymy z pomocą. 🙂

W tej i kolejnej części artykułu przedstawimy 8 najczęstszych (według nas) błędów popełnianych przez kredytobiorców, z którymi warto się zapoznać, zanim jeszcze zaczniemy procedurę kredytową.

Zacznijmy odliczanie…

  1. PODPISANIE UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ PRZED ZORIENTOWANIEM SIĘ JAK WYGLĄDA NASZA SYTUACJA KREDYTOWA

Nie powinniśmy podpisywać umowy przedwstępnej sprzedaży i wpłacać zadatku, jeśli nie jesteśmy jeszcze zapoznani z naszą sytuacją kredytową. Umowa przedwstępna tworzy zobowiązanie wobec drugiej strony, a „przypieczętowanie” jej zadatkiem może spowodować niepotrzebny koszt, jeśli później okaże się, że jednak nie mamy nawet najmniejszej szansy na uzyskanie kredytu, ponieważ wpłacona kwota może nam przepaść. Nawet jeśli mamy już na oku jakąś nieruchomość, to nie można ulec presji czasu i bez namysłu podpisywać umowę, żeby nieruchomość „zaklepać”. Spokojnie usiądź i sprawdź samodzielnie lub też udaj się do eksperta kredytowego po pomoc w sprawdzeniu swojej zdolności kredytowej, a być może uzyskasz cenne informacje dotyczące stworzenia dla Ciebie korzystniejszych okoliczności aby uzyskać kredyt np. zmiana formy świadczenia pracy, zmiana formy prowadzonej działalności, zamknięcie niektórych zobowiązań lub zmiana ustroju majątkowego małżonków. Być może dowiesz się, że wystarczy drobna zmiana albo odczekanie kolejnego miesiąca, by uzyskać kredyt na zdecydowanie lepszych warunkach, a może usłyszysz, że to jeszcze nie czas na kredyt i prawdopodobieństwo, że bank Ci go udzieli jest niewielkie. Lepiej być przygotowanym zanim zdecydujemy się na zobowiązanie w postaci zawartej umowy przedwstępnej.

  1. NIEDOKŁADNE ZWERYFIKOWANIE STANU PRAWNEGO I FAKTYCZNEGO NIERUCHOMOŚCI

To błąd, który może nas wiele kosztować. Szukając nieruchomości na rynku wtórnym lub też kupując mieszkanie od dewelopera na takim etapie, że możemy już do niego wejść i je fizycznie ocenić (co z aktualnym stanem popytu na mieszkania nie jest często spotykane – raczej kupujemy tzw. „dziurę w ziemi”), należy zwrócić szczególną uwagę na stan, w jakim się ono znajduje. Warto sprawdzić wszystkie instalacje, piony w starszych blokach, czy była robiona termomodernizacja, jaki jest stan wilgoci w piwnicy, jakość materiałów budowlanych, a nawet zapach w poszczególnych pomieszczeniach i wiele innych elementów. Kupując dom, warto zobaczyć go zarówno za dnia, jak i w porze nocnej. Nie powinno się ulegać magii „pierwszego wrażenia” w kontekście zakupu nieruchomości na lata. Tak samo sprawa się ma w przypadku stanu prawnego nieruchomości – czyli dokładnego sprawdzenia księgi wieczystej pod kątem hipotek, zadłużeń ograniczeń i innych obciążeń. Więcej o księgach wieczystych i co można w nich znaleźć, przeczytacie w naszym artykule: https://skorecki.pl/co-to-jest-ksiega-wieczysta/ .

Jeśli przeraża Cię konieczność sprawdzenia tylu elementów i odpowiedzialność, która się z tym wiąże – skontaktuj się z naszym Biurem Nieruchomości SKORECKI. Agentki chętnie pomogą, służą radą i doświadczeniem. 🙂

  1. MÓJ BANK NA PEWNO MA NAJKORZYSTNIEJSZĄ OFERTĘ KREDYTOWĄ

To bardzo częsty pogląd, niekoniecznie zgodny z prawdą. To, że mamy konto w banku X od lat i zawsze byliśmy z owego banku zadowoleni wcale nie oznacza, że zaoferuje on nam najlepszą ofertę kredytową. Może być wręcz przeciwnie, ponieważ bank X już wie, że jesteś jego klientem, ma u Ciebie pełne zaufanie i prawdopodobnie zechcesz wziąć kredyt właśnie tam. Dlaczego więc ma Ci dawać ofertę, na której mniej zarobi? Oczywiście może zdarzyć się tak, że to właśnie bank X okaże się tym najkorzystniejszym kredytodawcą. Warto jednak mieć otwarty umysł – być może bank Y, chcąc przyciągnąć nowego klienta zaoferuje mu lepsze warunki? Trzeba to sprawdzić. Porównuj różne oferty, nie zamykaj się na jedną opcję, bo być może coś lepszego przejdzie koło nosa. W naszej Kancelarii zawsze skupiamy się na przedstawieniu największej liczby aktualnych ofert kredytowych na rynku i zapewniamy możliwość wyboru, który jest bardzo ważny, jeśli chce się skorzystać z najkorzystniejszej z możliwych ofert.

  1. WYBIÓRCZE PRZEDSTAWIENIE SWOJEJ SYTUACJI FINANSOWEJ PRZY SPRAWDZANIU ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

Nigdy nie zatajaj żadnych informacji odnośnie swojej sytuacji finansowej i rodzinnej. Na etapie sprawdzania zdolności kredytowej nie jesteś jeszcze weryfikowany w 100%, natomiast na dalszym etapie bank sprawdzi wszystko, co deklarujesz. Nie warto więc zatajać żadnych branych uprzednio chwilówek, czy też innych zobowiązań, w tym niespłaconych długów za pralkę i tym podobnych. Liczy się także sytuacja rodzinna – nie zatajaj informacji, że żona prowadzi działalność gospodarczą albo że masz czwórkę dzieci. To, że wypadnie się lepiej podczas sprawdzania zdolności kredytowej nie będzie mieć żadnego znaczenia później, kiedy bank zweryfikuje wszelkie nieprawdziwe lub niepełne informacje. Na etapie rozmów z ekspertem, najlepiej przekaż mu wszystkie informacje, o które pyta, zgodnie z prawdą. Jeżeli będzie wiedział wcześniej wszystko o Twojej sytuacji, będzie mógł tak dobrać ofertę kredytową, aby uzyskanie kredytu było jak najbardziej prawdopodobne.

Przemyślcie powyższe 4 wskazane przez nas błędy, które mogą niekorzystnie wpłynąć na procedurę kredytową. Lepiej być ich świadomym i im zapobiec, niż popełnić któryś z nich.

Oczywiście z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.  Nasi eksperci pomogą – zarówno na samym początku drogi, jak i już w jej trakcie. Jeśli np. masz już podpisaną umowę przedwstępną sprzedaży i wiesz, że wybrana nieruchomość to ta jedyna, to nic tylko się cieszyć, że udało Ci się ją odnaleźć! Od razu dzwoń do naszej Kancelarii, umów się na wizytę, skorzystaj z bezpłatnej pomocy i ruszamy z procedurą kredytową!