Kancelaria czynna: Pon - Pt 9:00-17:00

68 30 30 166 kancelaria@skorecki.pl

W naszych poprzednich artykułach opisaliśmy już niektóre programy Polskiego Ładu, które weszły w życie z początkiem 2022 roku lub są planowane na najbliższy czas. Warto wiedzieć jakie są jego założenia – być może będzie można z nich skorzystać.

„Mieszkanie bez wkładu własnego”https://skorecki.pl/mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego/

„Dom bez formalności”https://skorecki.pl/6446-2/

„Wynajmujący bez wyboru formy opodatkowania”https://skorecki.pl/wynajmujacy-bez-wyboru/

Dzisiaj zajmiemy się kolejnym tematem – Bonem mieszkaniowym na zakup mieszkania.

Bon mieszkaniowy – na czym polega?

Bon mieszkaniowy jest częścią programu rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Ma on na celu przede wszystkim wsparcie finansowe rodzin wielodzietnych przy zakupie mieszkania. Bon ma mieć postać bezzwrotnego dofinansowania z budżetu państwa, które będzie można spożytkować na:
– sfinansowanie zakupu mieszkania lub domu,
– sfinansowanie wkładu mieszkaniowego,
– sfinansowanie wkładu budowlanego,
– partycypację w Towarzystwie Budownictwa Społecznego
– sfinansowanie budowy domu,
Bon ma także pozwalać na pomoc przy najmie mieszkania.

Warto podkreślić, że bon mieszkaniowy będzie realizowany za pośrednictwem banków, ale nie będzie można z niego wypłacić pieniędzy, ponieważ będą one przekazywane bezpośrednio do odpowiednich podmiotów, takich podmiotów jak spółdzielnia mieszkaniowa, TBS czy deweloper.

Kto będzie mógł skorzystać z bonu mieszkaniowego?

Wnioski można składać już od stycznia tego roku. Zgodnie z założeniami z bonu mogą skorzystać także osoby żyjące samotnie lub pary bez dzieci, choć na największe wsparcie mogą liczyć rodziny wielodzietne, ponieważ bon mieszkaniowy przyznawany będzie w wysokości uzależnionej od liczby członków gospodarstwa domowego, ze szczególnym uwzględnieniem liczby dzieci oraz osób z niepełnosprawnością.

Przewidywane dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny.

W obu przypadkach celem jest wspieranie polskich gospodarstw domowych w zaspakajaniu ich potrzeb mieszkaniowych.

1) Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Realizowany będzie w Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej (partycypacja w TBS/SIM) albo spółdzielni mieszkaniowej (wkład mieszkaniowy w SM), od których mieszkanie będzie wynajmowane albo nabywane.

Wysokość dofinansowania w społecznym bonie mieszkaniowym:

– jednoosobowe gospodarstwa domowe – 5 tysięcy złotych,
– małżeństwo bez dzieci – 10 tys. zł,
– małżeństwo z jednym dzieckiem – 25 tys. zł,
– małżeństwo z dwojgiem dzieci – 40 tys. zł.

2) Rodzinny bon mieszkaniowy przyznawany będzie gospodarstwu domowemu, w skład którego wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osoba z niepełnosprawnością. Ten rodzaj bonu będzie mógł zostać przeznaczony na partycypację w SIM/TBS, wkład mieszkaniowy w SM, a także na nabycie mieszkania/domu jednorodzinnego lub budowę domu jednorodzinnego.

Jeżeli rodzina nie posiada własnego mieszkania lub domu, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie 100 tys. zł. Kwota ta będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko.

Czy posiadanie lokalu mieszkalnego będzie przeszkodą w otrzymaniu bonu?

Zgodnie z zapewnieniami – nie. Bon mieszkaniowy przysługiwać będzie także wtedy, gdy członkowie rodziny posiadali wcześniej mieszkanie. Kwota bonu dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie w przypadku posiadania mieszkania większego niż 65 m2 – 55 tys. zł, w przypadku posiadania mieszkania mniejszego niż 65 m2 – 100 tys. zł i również kwota ta będzie podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko.

W jaki sposób uzyskać bon mieszkaniowy?

Bon będzie przyznawany na wniosek beneficjenta. Wnioski można już składać do terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która wnioski rozpatrzy i wyda odpowiednią decyzję. (Aktualizacja z dnia 31.01.2022 r. – Przeszukaliśmy „cały internet” w poszukiwaniu wzoru wniosku o przyznanie bonu, jednak do tej chwili jeszcze się nie pojawił. Próby skontaktowania się z ZUS-em skończyły się niepowodzeniem, więc ciężko stwierdzić kiedy dokładnie ruszy procedura składania wniosków).
Beneficjenci będą mieli czas od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku, następującego po roku przyznania bonu, na jego realizację, choć ma być także możliwość przedłużenia za opłatą o kolejny rok.

Warto mieć tę wiedzę – być może Państwo będą mogli skorzystać z takiego bonu lub też przekażą te informacje innym. Jeśli jednak decydują się Państwo na działanie na własną rękę i planują zakup nieruchomości dla siebie – zapraszamy do naszej Kancelarii po fachową i kompleksową usługę:
– pomożemy przy wyborze najbardziej korzystnego kredytu i podczas całego procesu kredytowego (w naszej Kancelarii Finansowej SKORECKI)
– pomożemy w odnalezieniu i wyborze wymarzonej nieruchomości (w naszym Biurze Nieruchomości SKORECKI).

U nas załatwisz wszystko „pod jednym dachem”. Zapraszamy do kontaktu.

Chcesz porozmawiać?

Wypełnij formularz a my oddzwonimy w ciągu 24h.
Poznamy Twoje potrzeby i umówimy spotkanie.

    © Copyright 2024 - Kancelaria Finansowa SKORECKI Sp. z o.o. | Polityka prywatności

    Projekt i realizacja: