Kancelaria czynna: Pon - Pt 9:00-17:00

68 30 30 166 kancelaria@skorecki.pl

W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się programowi Polskiego Ładu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Dzisiaj skupimy się na kolejnym programie dotyczącym naszej branży – rynku nieruchomości, a dotyczącym budowania domów na podstawie zgłoszenia. Jak tego dokonać i jakie warunki należy spełnić? Zapraszamy do lektury!

DOM BEZ FORMALNOŚCI czyli budowa domu jednorodzinnego do 70 m2 możliwa na podstawie zgłoszenia – najważniejsze informacje.

1/ Wybudowania domku do 70m2 będzie mógł podjąć się każdy, przejmując jednocześnie odpowiedzialność za budowę.

2/ Uproszczona procedura budowlana: brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy czy prowadzenia dziennika budowy, co na pewno stanowić będzie oszczędność czasu i pieniędzy (ale także zwiększoną odpowiedzialność inwestora).

3/ Po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej można od razu rozpocząć budowę.

4/ Budynek powinien być użytkowany na własne cele mieszkaniowe, a nie budowany po to, by go wynajmować lub zarabiać na nim w inny sposób.

5/ Budynek musi być wolnostojący i nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje.

6/ W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego warunki zabudowy będą wydawane w  terminie 21 dni, co jest przyspieszonym trybek uzyskania takiej decyzji, ponieważ generalnie na wydanie decyzji o warunkach zabudowy urząd gminy ma 2 miesiące, w praktyce jednak ze względu na konsultacje z wieloma organami, z których każdy ma na zajęcie stanowiska dwa tygodnie, procedura przeciąga się nawet do 4-6 miesięcy.

Jakie warunki należy spełnić, by skorzystać z programu „Dom bez formalności”?

Każdy, kto zechce wybudować dom o wskazanych wyżej parametrach będzie mógł skorzystać z programu. Wymagane będzie jednak złożenie pewnych oświadczeń (pod rygorem odpowiedzialności karnej).

Będą to oświadczenia o tym, że:
– planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
– przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową (choć nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, by zatrudnić kierownika budowy),
– dokumentacja, którą dołączy się do zgłoszenia, jest kompletna.

Czego jeszcze należy dopilnować?

Koniecznym jest doręczenie zgłoszenia wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Gotowy projekt można pobrać za darmo lub za symboliczną złotówkę ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i może go zaadaptować osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności architektonicznej lub konstrukcyjno-budowlanej.

Należy także zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych.

Warto wiedzieć, że nie istnieją żadne ograniczenia w zbyciu ani najmie takiej nieruchomości.

Jeśli poszukujesz aktualnie nieruchomości dla siebie lub potrzebujesz kredytu hipotecznego na sfinansowanie zakupu nieruchomości – zgłoś się do nas. Nasze Agentki służą pomocą, zarówno przy znalezieniu jak i przy sprzedaży nieruchomości, a nasi Eksperci kredytowi są do Waszej dyspozycji, jeśli chodzi o dobór najkorzystniejszej oferty kredytowej dla Ciebie.

Chcesz porozmawiać?

Wypełnij formularz a my oddzwonimy w ciągu 24h.
Poznamy Twoje potrzeby i umówimy spotkanie.

    © Copyright 2024 - Kancelaria Finansowa SKORECKI Sp. z o.o. | Polityka prywatności

    Projekt i realizacja: