Jak Polacy finansują zakup mieszkania? Gotówka czy kredyt?

Zainteresowanie mieszkaniami na rynku nieruchomości nie słabnie. Deweloperzy budują coraz więcej, a wystawiane na sprzedaż lokale bardzo szybko znajdują nabywców.  Chociaż wydawać by się mogło, że Polacy zakup nieruchomości finansują wyłącznie kredytem hipotecznym, mieszkania nabywane są również za gotówkę. Sprawdź, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Jak wynika z danych zebranych przez Narodowy Bank Polski (NBP), nawet 70% nowych mieszkań dostępnych na sprzedaż w największych miastach było sfinansowanych gotówką. Z drugiej jednak strony, Biuro Informacji Kredytowej (BIK) wskazuje na duże zainteresowanie kredytami zaciąganymi na cele mieszkaniowe – stanowią one ok. 70% łącznej wartości kredytów do spłaty.

Gotówką za mieszkania na wynajem?

Dane dotyczące gotówkowego finansowania nowych mieszkań obejmują przede wszystkim największe polskie miasta. Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań to lokalizacje, w których kupowane są lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem. Inwestorzy, obserwując duży ruch na rynku nieruchomości, „od ręki” kupują mieszkania – widzą w nich opłacalną inwestycję. Szacuje się, że to właśnie w tych miastach stopy zwrotu z takiej inwestycji sięgają rzędu 4,5-6,5% – to znacznie więcej niż oprocentowanie lokat bankowych. Jest przy tym bezpieczniej w porównaniu z agresywnymi instrumentami inwestycyjnymi.

Oczywiście nie jest to regułą. Niektórzy inwestorzy ubiegają się o kredyty mieszkaniowe, chcąc w ten sposób sfinansować część inwestycji (wkład własny wynosi najczęściej 10-20% wartości nieruchomości). Na korzyść takiego rozwiązania przemawia fakt rekordowo niskich stóp procentowych. Dzięki temu potencjalne przychody z czynszu są wyższe niż miesięczna rata kredytowa.

Warto przy tym podkreślić, że za gotówkę kupowane są najczęściej mieszkania o powierzchni 45-60m2 – zwykle 2- lub 3-pokojowe. Takie bowiem lokale cieszą się największą popularnością wśród osób poszukujących lokum do wynajęcia. Chociaż przeważają tutaj mieszkania z rynku pierwotnego, nawet 28% lokali z rynku wtórnego jest nabywanych za gotówkę (dane uzyskane przez sieć biur nieruchomości Metrohouse).

Kredyty mieszkaniowe – kto je zaciąga?

Chociaż dużo mówi się o finansowaniu zakupu mieszkań za gotówkę, pojawiają się informacje o rekordowej sprzedaży kredytów hipotecznych. I one cieszą się niesłabnącą popularnością – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Różnica polega jednak na tym, że lokalne na kredyt nabywane są przede wszystkim na potrzeby własne.

Zgodnie publikowanymi raportami, duże zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi można zaobserwować w grupie młodych klientów. Co trzeci Polak ma mniej niż 30 lat. Natomiast aż 26% kredytobiorców stanowią osoby w wieku 30-35 lat. Natomiast kredytobiorcy w wieku 40-50 lat stanowią ok. 15%.

Nie da się jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest korzystniejsze. Za kredytem mieszkaniowym przemawia fakt atrakcyjnych stóp procentowych, które przekładają się na niskie miesięczne raty. Sfinansowanie mieszkania za gotówkę pozwala z kolei uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opłatami pobieranymi przez bank.

Planujesz kupić mieszkanie na kredyt i nie wiesz od czego zacząć? Skontaktuj się z naszą Kancelarią. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez procedury bankowe, zwiększając szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.