Jak wybrać dobry leasing?

Jak wybrać dobry leasing? Zawsze trzeba porównywać propozycje różnych firm leasingowych. Wcale oferta leasingu, którą otrzymujesz w salonie od sprzedawcy, nie oznacza najlepszego wyboru.

Oferty firm leasingowych potrafią się różnić od siebie znacząco. Stosują one różne praktyki w sposobach prezentacji swoich ofert finansowania przedmiotu leasingu, jak również dodatkowych warunków. Część „zapomina” doliczyć do kosztów całkowitych np. wykupu lub opłat manipulacyjnych. Można też niechcący skorzystać z drogiego ubezpieczenia obejmującego już czas po zakończeniu umowy leasingowej.

Na co zwracać uwagę?

Najważniejszy jest całkowity koszt leasingu. To rzeczywisty koszt jaki będzie trzeba ponieść w trakcie trwania umowy. Jest to wskaźnik, który pozwala porównać oferty – zawsze warto je porównywać. Zwykle jest podawany w procentach jako suma pierwszej wpłaty, wszystkich rat, opłat manipulacyjnych i wykupu. No chyba, że tak jak wspomniałem wcześniej, coś zostanie pominięte – co automatycznie obniża cenę oferty i na pierwszy rzut oka wygląda bardzo korzystnie. Dodatkowo oferty mogą się różnić minimalnie np. jedną ratą lub kwotą wykupu co może spowodować, że pozornie oferta z mniejszym kosztem całkowitym może być w rzeczywistości droższa.

Istotna jest również ilość rat (czynszów) leasingowych. Mogą one wynosić np. 23/24 lub 35/36 lub 47/48,  itd. Ich ilość wpływa ona na koszt całkowity, ale również, na co niezmiernie ważne,……. kontynuację ubezpieczenia na kolejny rok.  Przedmiot trzeba będzie ubezpieczyć w całości pomimo tego, że do końca umowy zostało klika dni. To takie frycowe dla nieuważnie zawierających umowy.

Z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu wiąże się kolejny problem. Firmy leasingowe współpracują z ubezpieczycielami i oferują własne pakiety. Koszty ubezpieczenia muszą być brane pod uwagę przy koszcie leasingu, ponieważ ubezpieczenie jest obowiązkowe. Oczywiście i tutaj występują duże różnice. Łatwo można oszczędzić do 30%.  Dodatkowo warto sprawdzić jaki będzie koszt nie tylko w pierwszym roku, ale również w kolejnych latach. Zdarza się, że ubezpieczyciel przyjmuje w kolejnych latach nierealnie zawyżone wartości. Trzeba ustalić, czy istnieje możliwość ubezpieczenia tzw. zewnętrznego, czyli oferowanego poza leasingiem. Może się to wiązać z opłatą około 200 zł, ale to niewiele jeśli oszczędzamy tysiące.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na podstawę oprocentowania leasingu. Może ono być stałe lub zmienne. Najczęściej stosowane jest zmienne oparte o Wibor 1M i 3M oraz dla waluty EURIBOR lub LIBOR. Warto sprawdzić czy oferowany wskaźnik jest oparty o aktualne stawki.

Podsumowując: aby porównać ze sobą oferty firm leasingowych trzeba być wyczulonym na szczegóły. Nawet niewielka zmiana warunków ogranicza łatwe porównanie oferty. Nie można się opierać wyłącznie na podawanym przez leasingodawcę całkowitym procentowym koszcie leasingu.

Na skróty:

  1. Zawsze porównuj oferty różnych leasingów.
  2. Całkowity koszt leasingu może być mylący.
  3. Oferta u dealera wcale nie musi być najlepsza.