Jak wygląda kupno mieszkania krok po kroku

Kupno swojego pierwszego mieszkania jest zarówno ekscytujące jak i stresujące. Mnóstwo dokumentów, papierów, podpisywania, sprawdzania i pilnowania. Przygotowaliśmy zestawienie krok po kroku jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera. 

Rezerwacja mieszkania

To pierwszy krok ku Twoim własnym czterem kątom. Rezerwacja zazwyczaj jest bezpłatna i określona w czasie np. na 7 lub 14 dni. W tym czasie możesz umówić się z przedstawicielem dewelopera na obejrzenie mieszkania. Tu musisz zdecydować, czy rezerwujesz mieszkanie czy szukasz dalej.

Umowa rezerwacyjna

Jeżeli zdecydowałeś się na mieszkanie a nie jest jest ono dostępne od ręki to potrzebna będzie umowa rezerwacyjna. Podpiszesz ją razem z deweloperem. Taka umowa wiąże się z wpłatą zaliczki na poczet ceny mieszkania. Zazwyczaj wynosi on od 10% do 20% ceny mieszkania. W przypadku rozwiązania umowy cała kwota zaliczki zwracana jest wpłacającemu. Pamiętaj, aby była to zaliczka a nie zadatek.

Umowa deweloperska

Kolejnym etapem jest podpisanie umowy deweloperskiej u Kancelarii Notarialnej. Koszty tej umowy dzielone są zazwyczaj po połowie pomiędzy dewelopera a kupującego. W przypadku kredytu od tego momentu następuje uruchomienie kredytu. Przeważnie bank aż do momentu oddania mieszkania pobiera jedynie odsetki od kredytu.

Odbiór mieszkania

Nadszedł czas aby odebrać klucze do swojego wymarzonego mieszkania. Deweloper przekaże Ci klucze na podstawie podpisanego protokołu zdawczo-odbiorczego. Zanim podpiszesz protokół pamiętaj, aby sprawdzić wszystko, co znalazło się w prospekcie budowlanym i czy stan faktyczny mieszkania odpowiada zapisom w umowie.

Akt notarialny

Pozostało najważniejsze czyli przeniesienie własności lokalu na kupującego. Koszty aktu notarialnego w całości poniesiesz Ty, a ich wysokość zależna jest m.in. od wartości mieszkania. Notariusz odczyta akt przy Tobie i przedstawicielu dewelopera a następnie wspólnie go podpiszecie.

Zgłoszenie nieruchomości w Urzędzie Miasta

Każdą nabytą nieruchomość należy zgłosić w Urzędzie Miasta w celu naliczenia podatku od nieruchomości. Naliczany jest on kwartalnie, 4 raz w roku. Dodatkowo raz w roku poniesiesz opłatę od użytkowania wieczystego. Czynności tych dokonasz na podstawie swojego aktu notarialnego.

Ubezpieczenie

To jedna z pierwszych rzeczy, którą powinieneś zrobić zanim zaczniesz wykańczać swoje mieszkanie. Ubezpiecz mieszkanie kompleksowo od pożarów, zalań, przepięć i innych zdarzeń losowych, które mogą wydarzyć się w trakcie remontowania czy mieszkania.

 

I to wszystko. Zakup mieszkania nie jest aż taki straszny jak się wydaje. Należy przede wszystkim pamiętać aby dokładnie czytać wszystkie zapisy w umowach i pilnować aby deweloper wywiązał się ze swojej umowy. 

Jeżeli szukasz finansowania nieruchomości skontaktuj się z naszą kancelarią. Pomożemy Ci przejść przez cały proces uzyskiwania finansowania Twojego wymarzonego mieszkania lub domu.