Jak wyglądasz w oczach banku, czyli jak dbać o historię kredytową

Wielu z nas na samą myśl o Biurze Informacji Kredytowej (BIK) nie czuje się pewnie. Ale czy potrzebnie?

Co to jest BIK? Dlaczego ważna jest nasza historia kredytowa? Co zrobić, jeżeli będziemy w tym rejestrze figurować jako niesolidny płatnik?

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to najprościej mówiąc cała nasza historia kredytowa zebrana w jednym miejscu. Starając się o kredyt, bank sprawdza, czy mieliśmy wcześniej jakiekolwiek zobowiązania finansowe i czy wywiązywaliśmy się z ich spłatą w terminie. W bazie danych zawarte jest bowiem wszystko o naszym długu – kiedy i na ile wzięliśmy kredyt lub pożyczkę, w jakiej wysokości i czy zawsze była spłacana na czas.  Od naszej sumienności zależy więc, jak będziemy postrzegani przez instytucje kredytowe.

Zapomniałem o spłacie raty

Może okazać się, że za spóźnienie z płatnością kilku rat (dotyczy również debetu i kart kredytowych) bank potraktuje nas jako klienta bardziej ryzykownego i może nie tylko podnieść koszty kredytu lub wypowiedzieć umowę, ale również uniemożliwić nam zaciągnięcie kolejnych zobowiązań. Należy jednak pamiętać, że czas działa na naszą korzyść – im dawniej wystąpił incydent, tym jest on mniej istotny podczas oceny naszej wiarygodności kredytowej i łatwiej usunąć go z bazy.  Jeżeli zawsze spłacaliśmy kredyt zgodnie z harmonogramem rat, nie musimy się o nic martwić. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy zapomnieliśmy zapłacić chociażby jedną ratę w terminie. Dla banku już wtedy zaczynamy być ryzykownym klientem. Ale i z tej sytuacji jest wyjście – trzeba jak najszybciej uregulować zobowiązanie. Jeżeli po braku spłaty dwóch rat otrzymamy pismo z banku, mamy jeszcze 30 dni na zapłatę zaległości. Jeżeli to nam się uda, a potem będziemy utrzymywali się w bezpiecznym okresie 60 dni, to po spłacie całkowitej kredytu mamy szansę na  usunięcie swojej trudnej historii z BIK.

Jestem w bazie BIK. Co robić ?

Co jednak w sytuacji, jeżeli znajdziemy się w BIK-u z adnotacją o problemach w spłacie? Nawet, jeśli spłacimy zobowiązanie, informacja o tym, że były kłopoty będzie widoczna w systemie aż przez 5 lat. Zdarza się jednak, że po tym czasie banki „zapominają” wyczyścić historię kredytową pomimo spłaty zadłużenia. Nie będzie ona jednak wpływała na ocenę wiarygodności klienta. Są to dane przetwarzane dla celów statystycznych. Można je bez problemu usunąć z bazy BIK. Warto też wiedzieć, że porządki można zacząć wcześniej, nie trzeba czekać 5 lat na ruch banku.

Każdą sprawę należy jednak traktować indywidualnie. Niektóre wpisy będzie więc można usunąć łatwo, z innymi może być więcej problemu. A część jest nieusuwalna. Taka sytuacja występuje wtedy gdy bank dopełni wszystkich formalności wynikających z ustawy.  Należy również pamiętać, że można przez przypadek usunąć dobrą historię kredytową. Jest ona nam potrzebna, ponieważ dzięki regularnym spłatom, bank chętniej udzieli nam kolejnego kredytu.

Sprawa informacji w BIK wydaje się prosta, jednak łatwo popełnić błąd. Dlatego warto poprosić o bezpłatne sprawdzenia raportu BIK, przez osoby które zajmują się tym zawodowo. Po takim audycie można uzyskać pewność, że nie będzie niespodzianek w uzyskaniu kolejnego kredytu. Ubiegając się o pieniądze z banku musimy być świadomi, że każdy bank zawsze sprawdzi naszą historię kredytową. Najlepiej więc wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych na czas, a zaoszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu przy kolejnym wniosku.

Jeżeli, niestety znajdziemy się już w rejestrze, jako nierzetelny płatnik, to pamiętajmy, że są jeszcze szanse, żeby nasza historia była bez zarzutu.

 

NA SKRÓTY:

  1. Zawsze spłacaj w terminie swoje zobowiązania wobec banków.
  2. Przed pójściem do banku po kolejny kredyt – sprawdź swój BIK.
  3. Jeżeli kiedykolwiek miałeś problem ze spłatą kredytu – skontaktuj się z nami.