Kredyty konsumpcyjne – poznaj potrzeby finansowe Polaków

Polacy coraz chętniej zaciągają kredyty konsumpcyjne. Sprawdź, na co je przeznaczają

Rodacy chętnie korzystają ze wsparcia finansowego udzielanego przez banki – szacuje się, że już co 2 dorosły Polak ma na swoim koncie zobowiązanie kredytowe. Chociaż sporą popularnością cieszą się wśród nich przede wszystkim kredyty mieszkaniowe, nie stronią także od kredytów konsumpcyjnych. Poznaj portret kredytowy Polaków i sprawdź, na co przeznaczają pożyczane pieniądze.  

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), aż 48% wszystkich czynnych zobowiązań stanowią kredyty konsumpcyjne, w tym: kredyty gotówkowe i limity na karcie kredytowej. Tak duże zainteresowanie wynika przede wszystkim z łatwej dostępności oraz możliwości przeznaczenia środków na dowolny cel.

Potrzeby kredytowe Polaków

Potrzeby kredytowe Polaków są bardzo zróżnicowane – tak wynika z raportu „Sytuacja na rynku consumer finance” przygotowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi w raporcie, na przestrzeni kilku lat cele kredytowe Polaków właściwie nie uległy zmianie. Modyfikacje są widocznie jedynie w obszarze procentowego udziału finansowania określonych wydatków.

kredyty konsumpcyjne

Źródło: kpf.pl

Polacy chętnie przeznaczają pożyczone środki na:

  • zakup drobnego sprzętu gospodarstwa domowego i innych dóbr
  • pokrycie nagłych wydatków
  • spłatę innych zobowiązań.

Część osób nie stroni od zaciągania kredytów na wydatki konsumpcyjne, związane m.in. z wypoczynkiem, świętami.

Kredyt konsumpcyjny – ile to kosztuje?

Kredyty konsumpcyjne kojarzą się z wysokimi kosztami zaciągnięcia zobowiązania. Banki, z uwagi na dużą konkurencję, coraz częściej proponują wsparcie finansowe na korzystnych warunkach finansowych.

Przykład. Załóżmy, że zaciągasz kredyt gotówkowy na 5 000 zł na okres 24 miesięcy. W zależności od oferty banku, całkowita kwota do spłaty wyniesie:

  • w Banku Pocztowym (Kredyt Pocztowy) – 5 481,60 zł (RRSO 9,37%)
  • w mBanku (Pierwszy Kredyt Gotówkowy) – 5 536,80 zł (RRSO 10,46%)
  • w BZ WBK (Kredyt gotówkowy) – 5 690,88 zł (RRSO 13,52%)
  • w Millennium Banku (Pożyczka gotówkowa) – 6 281,52 zł (RRSO 25,52%).

Jak wynika z powyższych przykładów, wybór przypadkowego kredytu gotówkowego może sporo kosztować. Przed zaciągnięciem zobowiązania, warto porównać dostępne oferty – nie tylko pod kątem oprocentowania, ale przede wszystkim wskaźnika RRSO. Jest to parametr informujący o całkowitych kosztach zobowiązania – zarówno tych odsetkowych, jak i pozaodsetkowych.

Warto przy tym zwrócić uwagę na specyficzny rodzaj kredytu konsumpcyjnego, jakim jest karta kredytowa. Korzystając z niej w okresie bezodsetkowym (nawet do 52 dni), można liczyć na darmowy kredyt bankowy.

Kredyty konsumpcyjne – kto może się o nie ubiegać?

Kredyty konsumpcyjne charakteryzują się większą dostępnością w porównaniu np. z kredytem hipotecznym. Wynika to głównie ze specyfiki tych produktów bankowych: opiewają na stosunkowo niskie kwoty, mają krótszy maksymalny okres spłaty zobowiązania.

Chociaż banki przy wydawaniu decyzji kredytowej stosują uproszczone procedury, każdy wniosek poddają weryfikacji. Potencjalny kredytobiorca sprawdzany jest pod kątem:

  • zdolności kredytowej
  • wiarygodności kredytowej
  • historii związanej ze spłatą poprzednich zobowiązań.

Jeżeli spełnia wymagania stawiane przez bank i wraz z wnioskiem dołączył niezbędne dokumenty, ma duże szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Wypłata środków może nastąpić jeszcze tego samego dnia – w zależności od wewnętrznych procedur konkretnego banku.

Minimalne formalności dotyczą wydawania kart kredytowych – szczególnie, jeśli klient ubiega się o nią w banku, w którym ma aktywny rachunek osobisty. Bank, na podstawie miesięcznych wpływów na konto, przyznaje limit kredytowy. Karta aktywna jest od razu.

Zastanawiasz się, jaki kredyt konsumpcyjny będzie dla Ciebie najlepszy? Zależy Ci na uzyskaniu konkurencyjnej oferty – na atrakcyjnych warunkach? Nasza Kancelaria służy wsparciem – pomożemy Ci podjąć korzystną decyzję dopasowaną do Twoich finansowych oczekiwań.