KROK 4 – Wybór Nieruchomości

W poprzednich artykułach mogliście zapoznać się z tematami zdolności kredytowej, BIK oraz ze wskazówkami jak wybrać najlepszego eksperta kredytowego i jak wygląda pierwsze spotkanie w Kancelarii Finansowej. Kredyty hipoteczne udzielane są na zakup nieruchomości. Jak jednak zabrać się za znalezienie tej idealnej? Co to znaczy dobra cena? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Co z lokalizacją? Pytań jest wiele, a w tym artykule odpowiemy na kilka z nich.

Poszukiwanie nieruchomości – od czego zacząć?

Zastanów się, czego oczekujesz od miejsca, w którym chcesz w przyszłości mieszkać. Czy podoba Ci się nowoczesne, przestronne mieszkanie w nowej dzielnicy, czy może jednak klimatyczna kamienica z wysokimi pomieszczeniami? Może szukasz działki w okolicach miasta, ponieważ planujesz budowę domu? A może interesują Cię domy z rynku wtórnego z pięknym ogrodem?

Najważniejsze to określić czego poszukujemy, a następnie skupić się na szczegółach: czy mieszkanie ma mieć balkon? Być może parter z tarasem? Czy ogród wokół domu ma być niewielki, tak, by można było zaaranżować każdy cm2 czy może wielki, taki, by można było podziwiać zieleń po horyzont? Kiedy sprecyzujesz już swoje marzenie, możesz rozpocząć poszukiwania! Możesz to robić na własną rękę, ale przyjemniejszym rozwiązaniem zdaje się być rozmowa z Agentem Nieruchomości. W naszym Biurze Skorecki Nieruchomości znajdziesz dwie uśmiechnięte Agentki – Paulinę i Anię. Umów się na rozmowę, opowiedz czego szukasz i na czym Ci zależy, a na pewno pomogą.

Agent ma dostęp do ogromnej bazy Klientów sprzedających nieruchomości, a także ofert prywatnych. Jego zadaniem jest poszukiwanie, rozmowy ze sprzedającymi, negocjacje. Dobry Agent pokaże Ci nieruchomości pasujące do Twoich preferencji i pomoże Ci w znalezieniu tej jedynej oferty. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas.

Jak ocenić czy cena jest adekwatna?

W dzisiejszych czasach ceny na rynku nieruchomości stale rosną. Trzeba wziąć to pod uwagę, ale nie warto przepłacać! Cena zależy od wielu czynników, a „dobra cena” to pojęcie bardzo względne… dla każdej ze stron znaczy co innego. 😉 Sprzedający nie tylko chce jak najwięcej zarobić na swojej nieruchomości, ale także często ją przecenia. Jest to związane z emocjami, które często wiążą się ze sprzedażą mieszkania, w którym żyło się jakiś czas. Nie należy lekceważyć tych emocji, ale trzeba też dbać o swoje interesy.

 Przy wycenie mieszkania weź pod uwagę takie kwestie jak:
– czy metraż obejmuje powierzchnię użytkową bez skosów
– orientacja pomieszczeń
– czy nieruchomość jest zadłużona
– czy instalacje i piony w budynku zostały wymienione
– czy są dostępne miejsca do zaparkowania samochodu
– budynki jakiego rodzaju znajdują się w okolicy
– czy „w cenie” mieszkania jest także wyposażenie, a jeśli tak to co wchodzi w jego skład
– czy do mieszkania przynależy piwnica, komórka lokatorska, garaż lub miejsce parkingowe.

Istnieje wiele kwestii, o które możesz zapomnieć zapytać lub pominąć w emocjach, związanych z kupnem mieszkania. Pamiętaj, żeby przed każdą decyzją dać sobie czas – ochłonąć, pomyśleć i dopiero działać. Warto wiedzieć, że większość sprzedających zdaje sobie sprawę z tego, że kupujący będzie chciał ponegocjować. Dlatego nie poddawaj się i podejmuj rozmowę – warto, w końcu to Twoje pieniądze, choć rozmowa o nich nie zawsze jest łatwa. Jeśli nie czujesz się najlepiej w tych obszarach – wyszkolony Agent może rozmawiać w Twoim imieniu i negocjować bez zbędnych emocji, w Twoim interesie i zaoszczędzić Ci dużo pieniędzy!

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – te słowa zawsze powtarza nasz Prezes. 😉

To znane dobrze „trzy najważniejsze czynniki” brane pod uwagę przy wyborze nieruchomości. Oczywiście umiejscowienie naszego mieszkania ma ogromne znaczenie i jest uzależnione od tego w jakim celu nieruchomość kupujemy. Jeśli jest to w celach inwestycyjnych, to najlepiej sprawdzą się mieszkania w samym centrum miasta lub przy uniwersytetach. Jeśli chcemy zapewnić spokojne życie naszej młodej rodzinie, idealnie brzmi niewielki domek pod miastem, z ogródkiem i dobrym dojazdem do centrum miasta.

Zwróć uwagę na to, czy w okolicy nieruchomości jest dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa i czy są przystanki autobusowe. Warto sprawdzić gdzie znajdują się najbliższe sklepy wielkopowierzchniowe, piekarnia czy warzywniak. Jeśli masz dzieci – zobacz odległości do najbliższych przedszkoli i szkół. Później będzie to miało istotny wpływ na jakość życia.

Istotne jest także otoczenie budynku, w którym chcesz kupić mieszkanie – w końcu będą to Twoi przyszli sąsiedzi. Zobacz, czy Twoja upatrzona nieruchomość nie znajduje się obok jakiegoś głośnego klubu muzycznego, lokalu użytkowego, z którego wydobywają się głośne dźwięki czy zapachy albo innego miejsca, które mogłoby sprawiać, że coś będzie Ci przeszkadzać.

Jeśli teren wokół nie jest jeszcze zagospodarowany, sprawdź dobrze czy nie ma dla niego jakichś planów… przed Twoim „balkonem z widokiem na łąkę” może się w przyszłości pojawić wielki budynek, z którego okien będzie zaglądał do Ciebie wścibski sąsiad.

Nasi Agenci sprawdzą dla Ciebie nie tylko samą nieruchomość pod względem prawnym i faktycznym, ale także jej otoczenie i dzielnicę, w której się znajduje. Jeśli chcesz zlecić taki risercz profesjonaliście – skontaktuj się z Biurem Skorecki Nieruchomości.

Co jest jednak najważniejsze?

Otóż najważniejszym jest to, żeby w nowym mieszkaniu lub domu po prostu dobrze się czuć. Musi odpowiadać Ci ustawienie pomieszczeń i ich wielkość. Wszystko inne możesz zmienić, odświeżyć, wyremontować, dlatego mniejszą uwagę możesz przyłożyć do koloru ścian, podłogi lub wyposażenia i sprzętów w mieszkaniu. Najważniejsze, żeby poczuć „to coś”.