KROK 5 – Umowa przedwstępna

Po wielu dniach poszukiwania nieruchomości Twoich marzeń nareszcie się udało – oto ono: idealne mieszkanie, w centrum miasta, blisko parku, z zapewnionym miejscem parkingowym, pachnące świeżością, no i z balkonem od strony wschodniej! 😉 Jest tak idealne, że aż strach, że ktoś sprzątnie je sprzed nosa. Jak tego uniknąć i zabezpieczyć swoje interesy?

Krok 5. naszej drogi do zamieszkania w tym idealnym mieszkaniu powyżej to podpisanie umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, czyli innymi słowy „umowa rezerwacyjna”. Rezerwujemy sobie nieruchomość, którą chcemy w najbliższym czasie kupić i zabezpieczamy to wpłatą części kwoty należnej za sprzedaż. Umowa przedwstępna to umowa zobowiązująca do zawarcia umowy przyrzeczonej – czyli umowy sprzedaży. Sprzedający i Kupujący obiecują sobie wzajemnie, że doprowadzą do transakcji i ustalają warunki, na jakich chcą by odbyło się to przedsięwzięcie.

Umowa taka zawiera dane osobowe, identyfikacyjne i kontaktowe właścicieli nieruchomości oraz osoby, która chce ją kupić, a także oznaczenie nieruchomości – numer księgi wieczystej, jej lokalizację, dokładne położenie, powierzchnię, a także związane z nieruchomością uprawnienia i obciążenia. Już na tym etapie powinniśmy mieć dokładnie zbadaną nieruchomość, zarówno pod względem faktycznym (instalacje w budynku, rozmieszczenie ścian, ewentualne wady fizyczne i tego typu niespodzianki) jak i prawnym (sprawdzenie księgi wieczystej i innych źródeł, z których możemy czerpać informacje o nieruchomości, określenie jej ewentualnych obciążeń, zadłużeń, hipotek). Jeśli uważasz, że lepiej, żeby rzucił na to okiem profesjonalista, zadzwoń do naszych Agentek ze Skorecki Nieruchomości – znają się na tym, a dodatkowo korzystają z pomocy prawnika, gdyby sytuacja okazała się bardziej skomplikowana.

W umowie przedwstępnej Strony dobrowolnie ustalają sobie takie kwestie jak:
– cena nieruchomości
– wysokość zadatku/zaliczki, która ma być zapłacona przy podpisaniu umowy przedwstępnej celem zabezpieczenia dojścia transakcji do skutku
– termin do zawarcia aktu notarialnego umowy sprzedaży (nie później niż…)
– sposób i forma płatności – czy nieruchomość będzie kredytowana, czy też Kupujący płaci gotówką ze środków własnych, czy płatność dokonana będzie przelewem czy też gotówką do ręki Sprzedającego
– czy wyposażenie mieszkania/domu jest w cenie, czy też nieruchomość zostanie opróżniona.

Oczywiście umowa przedwstępna korzysta z zasady swobody umów, więc jeśli uważasz, że jeszcze jakieś kwestie powinny być uwzględnione, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ustalić to z właścicielem i zapisać w umowie.

Jeśli Kupujący będzie brał kredyt hipoteczny na sfinansowanie kupna nieruchomości, to umowa przedwstępna powinna zawierać określone wyżej elementy i spełniać warunki wymagane przez bank, ponieważ po jej podpisaniu, przesyłana jest właśnie do banku, by mógł on zbadać nieruchomość, będącą przedmiotem zainteresowań potencjalnego kredytobiorcy i zdecydować, czy udzieli kredytu na jej zakup. Warto o tym pamiętać, dlatego jeśli nie jesteś pewny jak się za to zabrać – zapraszamy do naszej Kancelarii Skorecki – tutaj pomożemy zarówno z umową przedwstępną jak i z pozostałymi kwestiami kredytowymi.

Umowa przedwstępna może być podpisana u notariusza, ale nie musi. Dla jej skuteczności wystarczy zwykła forma pisemna, czyli dokument sporządzony na własnym komputerze, a nawet własnoręcznie. Podpisy Stron pod taką umową można poświadczyć notarialnie – to znaczy przyjść do notariusza, który nas wylegitymuje i potwierdzi, że określone, konkretne osoby podpisują się pod umową. Daje nam to też datę pewną zawarcia umowy przedwstępnej – czyli dzień, w którym byliśmy w kancelarii notarialnej. Najwyższa forma, którą możemy wybrać do podpisania umowy to umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, która zabezpiecza nam nie tylko kwestie finansowe – ewentualne rozliczenia z kwoty zadatku, ale także zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży, którego moglibyśmy dochodzić nawet w sądzie, jeśli z jakichś przyczyn druga strona chciałaby nam się wycofać…. Jest to zapewnienie bezpieczeństwa, jednak trochę taka usługa kosztuje (w zależności od wartości nieruchomości, którą kupujemy).

Forma umowy przedwstępnej, którą wybierzemy ma znaczenie tylko odnośnie skutków, które umowa wywołuje, ale jej celem zawsze będzie to samo: umówienie się Stron na przystąpienie do umowy sprzedaży nieruchomości w określonym terminie i na określonych warunkach.

Więcej o tym jaką formę wybrać i na czym one polegają możecie przeczytać w naszym artykule na blogu z 18 maja pt. „Jaką umowę przedwstępną sprzedaży warto podpisać?”. Link tutaj: https://skorecki.pl/jaka-umowe-przedwstepna-sprzedazy-warto-podpisac/