Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest jedną z droższych form pozyskania pieniędzy. Na co zwrócić uwagę gąszczu ofert i promocji? Czy mój aktualny bank zawsze będzie najlepszy?

Kredyt gotówkowy to ciesząca się dużą popularnością propozycja praktycznie każdego banku. Możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Należy pamiętać, że nim bank przedstawi nam ostateczne warunki kredytu, sprawdzi najpierw naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

Nim wybierzemy kredyt, porównajmy ofertę banków. Pozwoli nam to zapoznać się z aktualnymi promocjami i kosztami kredytu. Z promocjami…  jak to z promocjami, trzeba być bardzo uważnym. To co zawsze należy porównywać to całkowity koszt kredytu. Na jego wysokość składa się oprocentowanie, prowizja oraz ewentualne koszty dodatkowe – w tym różnego rodzaju ubezpieczenia i opłaty, itp. Bank powinien poinformować o całkowitym koszcie, a może on różnić się znacznie pomiędzy bankami. To jest właśnie ta kwota, którą będziemy musieli spłacić.

Oferta w Twoim banku – czy najlepsza?

Jeżeli jesteś klientem danego banku, najczęściej czeka Cię…. niemiła niespodzianka. Może się okazać, że zostaną zaproponowane nam gorsze warunki niż klientowi, którego bank chce dopiero pozyskać do obsługi. Rzadko opłaca się być lojalnym. Promocje najczęściej dotyczą nowych klientów. Nie ma więc co narzekać, tylko szukać sobie nowego atrakcyjnego banku. Na zmianie banku można tylko zyskać.

Okres kredytowania – wcześniejsza spłata

Im dłuższy jest okres spłaty kredytu, tym większy będzie całkowity koszt, za to niższa rata. Ryzyko banku rośnie jednak wraz z okresem na jaki pożycza nam pieniądze, dlatego może się zabezpieczać podwyższając oprocentowanie.

Warto wspomnieć, że wartość oprocentowania jest ustalana indywidualnie dla każdego wnioskodawcy w oparciu o jego sytuację finansową oraz zdolność kredytową. Możemy wybrać oprocentowanie stałe i wtedy nasz harmonogram spłat nie ulegnie zmienia przez cały okres kredytu, lub zmienne, zależne od wahania stóp procentowych obowiązujących na rynku

Decydując się na dłuższy czas kredytowania warto zapytać bank o warunki skorzystania
z wcześniejszej spłaty kredytu. Kredytodawca może zastrzec w umowie dodatkową prowizję za wcześniejszą spłatę. Wszystkie informacje znajdują się w umowie, trzeba dokładnie się z nimi zapoznać. Warto zapamiętać, że wysokość maksymalnego oprocentowania jest określona ustawowo.

Dodatkowe koszty kredytu gotówkowego 

W koszt kredytu trzeba bezwzględnie wliczyć prowizje oraz ewentualne ubezpieczenia zarówno na życie lub kredytu. Dokładnie przyjrzyjmy się ofertom, ponieważ często ubezpieczenia są proponowane przez pracowników banku niejako z „urzędu”, a nie ma potrzeby z nich korzystać, aby dostać dobre warunki. Z prowizją, niestety spotkamy się niemal zawsze. Prowizja jest naliczana na dwa sposoby – może zostać nam odliczona od gotówki (czyli zamiast np. 10 000 zł, o które wnioskowaliśmy, wpłynie na nasze konto 9 500 zł – przy prowizji 5%) lub wliczona w kredytowaną kwotę (otrzymamy 10 500 zł, ale całość będzie podlegać oprocentowaniu i będzie spłacana w ratach).

Sprawdzaj oferty promocyjne

Nie zawsze promocje wiążą się z niższymi kosztami. Powinniśmy zwrócić uwagę na wymagania, jakie bank stawia przed klientem chcącym skorzystać z takiej okazji. Często jesteśmy kuszeni bardzo niską ratą albo chwytliwym oprocentowaniem, umarzaniem odsetek, błyskawicznym przelewem itp.  Takie hasła mają przekonać klientów, że ten kredyt gotówkowy jest najlepszy. Oferty są tworzone specjalnie tak, aby trudno było je ze sobą porównać. Nie warto więc łapać się np. na wizerunek znanej osoby. Ona nie potrzebuje przecież kredytu gotówkowego w tym banku!

Najłatwiej porównać oferty korzystając z pomocy Doradcy Finansowego. Bezpłatnie można omówić propozycję banku, w którym posiada się rachunek oraz inne dostępne na rynku promocje.  W 99% uda się oszczędzić sporo pieniędzy.

 

W kolejnym artykule rozłożymy „na czynniki pierwsze” klika popularnych ofert. Zapraszam

NA SKRÓTY:

  1. Zawsze porównuj oferty z kilku banków,
  2. Nie daj się skusić reklamie – sprawdź szczegóły,
  3. Udaj się do niezależnego Doradcy Finansowego po darmową pomoc.